• Sześciolatki pożegnały nasze przedszkole

          • Przedszkolaki z grupy "Skowronki", "Żabki" i "Kukułki" zaprezentowały piękne programy artystyczne, które były symbolem pożegnania z najlepszym i najbardziej beztroskim okresem dzieciństwa. Dzieci od września rozpoczną edukację w szkole podstawowej, ale mamy nadzieję, że będą wspominać przedszkole z uśmiechem na ustach!

          • Zakończenie projektu edukacyjnego "Piękna Nasza Polska Cała"

          • "Tu Fryderyka płynie muzyka, fale Bałtyku tańczą walczyka, chabry i maki pod jasnym niebem pachną wolnością i chlebem" - fragment głównej piosenki Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Piękna Nasza Polska Cała", który zabrzmiał w tym roku w ponad 800 placówkach naszego kraju, w tym w naszej placówce.

            Projekt połączył pokolenia i już dawno gości nawet poza granicami naszej Ojczyzny. Każdej grupie z osobna i wszystkim razem dziękujemy za każde zrealizowane zadanie, za uśmiechy i wzruszenia, za nietuzinkowe pomysły, kreatywność, rozmach, za piękne relacje i ogrom pracy. Dziękujemy za kształtowanie patriotycznych postaw naszych dzieci wszystkim nauczycielom i Rodzicom. Do zobaczenia w nowym roku szkolnym 2022/2023!

            A oto certyfikaty za rok szkolny 2021/2022.

          • Piękna nasza Polska cała

          • "Piękna nasza Polska cała" to międzynarodowy projekt, w którym nasze przedszkole aktywnie bierze udział już od kilku lat. Głównym jego założeniem jest prowadzenie z dziećmi zajęć o tematyce patriotycznej i folkowej. Dzięki takim zajęciom kształtujemy u dzieci szacunek dla własnego państwa oraz poczucie tożsamości narodowej a także budzimy u najmłodszych zainteresowanie historią, tradycją, architekturą i przyrodą swojego regionu(to tylko jedne z wielu celów i założeń )W projekcie corocznie biorą udział wszystkie grupy, które realizują zadania zaplanowane na poszczególne miesiące w roku szkolnym. Relacje są systematycznie zamieszczane na stronie projektu a także na naszej stronie internetowej i FB. W czerwcu zrealizowaliśmy ostatnie już zaplanowane zadania. Wróbelki wykonały zadanie nr 66 „Na majowej łące” – założenie zielnika polskiej roślinności. Motylki wykonały zadanie 70 „Bo najpiękniejsze są polskie kwiaty” – ręcznie zrobiły wianek z kwiatów,dzieci z gr. ,, Kotki” wykonały zadanie nr 21-Herb Sosnowca-praca zbiorowa i indywidualna natomiast Skowronki zapoznały się z historią tańców narodowych i zaprezentowały jeden z nich-Polonez, na uroczystości pożegnania starszaków, co było treścią zadania nr 37.

            Mamy nadzieję, że wszystkie przedszkolaki wyniosły wiele cennych wartości z realizacji programu i z chęcią będą brały w nim udział również w przyszłym roku szkolnym.

          • „Zabawa Sztuką”

          • W bieżącym roku szkolnym Motylki  realizowały projekt „Zabawa Sztuką”.Oto tematy zrealizowanych zadań:

            „Festiwal Twórczości” – od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna

            „Obrazy malowane na mleku”

            „Nastrój wyrażony kolorem”- barometr emocji w postaci własnego dzieła sztuki.

             „Koło życia” – mandala. Tworzenie wzorów na bazie koła

            „W roli rzeźbiarza”- – lepienie z masy solnej, gliny, plasteliny etc

            „Sztuka ziemi (land art)” – tworzenie obrazów przy użyciu materiału przyrodniczego

          • Podsumowanie XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom

          • W terminie 30.05-03.06...a nawet dłużej, w naszym przedszkolu realizowaliśmy zajęcia związane z obchodami  XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom- to wielkie czytelnicze święto organizowane przez fundację Cała Polska Czyta Dzieciom. W tym roku rozpoczęliśmy Tydzień Czytania, słuchając „Lokomotywę” Juliana Tuwima po polsku i po ukraińsku, czytaną przez naszych gości: prezydenta naszego miasta- pana Arkadiusza Chęcińskiego oraz mamę Danielka z grupy Raczki- panią Tatianę. Po wysłuchaniu utworu stworzyliśmy wielki pociąg do zabawy przy piosence „Maszynista zuch”, a na zakończenie wszystkie przedszkolaki wzięły udział w Paradzie Postaci Bajkowych, spacerując ulicami naszego osiedla, prezentując piękne bajkowe stroje. Przez cały tydzień podczas zajęć w grupach dzieci miały okazję wysłuchać utworów literackich czytanych przez zaproszonych gości- rodziców, dziadków i absolwentów naszej placówki. "Wróbelki" odwiedziły absolwentki naszego przedszkola Natasza D. i Lena M.  - siostry Julci i Lenki, siostra Arturka- Gabriele S.  2.06 czytała Magda R. - siostra Maksia i Natalia S. - siostra Kuby S. wraz z koleżanką Judytą - też absolwentką naszego przedszkola. 1.06.2022 Absolwent naszego przedszkola Mikołaj Górski czytał Raczkom.Misie odwiedzili rodzicie Gustawa- Pani Justyna przeczytała dzieciom bajkę, pt.: "Panama", natomiast Pan Artur bajkę, pt.: "Wyspa skarbów". Przedszkolaki rozwijały swoją wyobraźnię twórczą i kształciły umiejętności plastyczne wykonując prace dotyczące wysłuchanego tekstu. Przedszkolaki świetnie bawiły się tworząc plakat w plenerze związany z twórczością Marii Konopnickiej. Dzieci wysłuchały wierszy patronki naszego przedszkola, a następnie zilustrowały je malując farbami na folii. Absolwent Dawid Kwiecień czytał bajki Raczkom.Dzieci słuchały także czytanych książek i audiobooków w j. ukraińskim.Np.Wspólne czytanie bajek w języku polskim i ukraińskim odbyło się w grupie Biedronki. Starsze grupy uczestniczyły w spotkaniu z pisarką - Lilianną Jędrzejewską – Muchą oraz oglądały ilustrowane opowiadanie w teatrzyku Kamishibai pt. „Trzeba będzie” , a młodsze ilustrowanego utworu pt.  „W pokoiku”. Na koniec odbyło się długo wyczekiwane spotkanie z  absolwentem Konradem Sibą - autorem książki "Riko".Konrad opowiedział dzieciom jak powstała jego książka oraz wyłonił zwycięzców quizu dotyczącego w/w spotkania,których obdarował książką „Pierwsze przygody Roco”.Następnie dzieci obejrzały spektakl ,,Mole książkowe''  w wykonaniu uczniów ze SP 45 z kółka teatralnego prowadzonego przez Panią Agatę Gierlotkę. Warto wspomnieć, że aktorzy są również naszymi absolwentami. 
            W przedszkolu został zorganizowany konkurs plastyczny ,, Moja ulubiona postać z wiersza M. Konopnickiej", dzieci brały też udział w konkursie recytatorskim „Co słonko widziało”.
             W grupach zrealizowano zajęcia pt.: „Jak powstaje książka”- dzieci po obejrzeniu prezentacji dowiedziały się jak powstaje książka, jak jest zbudowana, z czego się składa,  miały też okazje stworzyć swoją własną. W szatni głównej stanął PRZEDSZKOLNY KĄCIK WYMIANY KSIĄŻEK,z którego mogą korzystać wszystkie przedszkolaki z naszej placówki- cieszy się on dużym zainteresowaniem wśród dzieci.

          • Góra grosza 2022

          • Wspólnie usypaliśmy wielką GÓRĘ GROSZA!

            Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, łącznie udało nam się zebrać aż 38787 sztuk monet - 847,08 zł

            Tutaj każdy najdrobniejszy grosik miał znaczenie, wartość i moc.

            I miejsce - grupa Misie

            II miejsce - grupa Skowronki

            III miejsce - grupa Motylki

          • 25-lecie pracy Hospicjum

          • Nasze przedszkolaki uczestniczyły dzisiaj w uroczystości zorganizowanej z okazji jubileuszu 25-lecia pracy Hospicjum. Wydarzenie odbyło się w Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu. Dzieci biorące udział w konkursie plastycznym "Kartka dla chorego" otrzymały upominki, a placówka oficjalne podziękowanie za zaangażowanie i inspirowanie wychowanków do czynienia dobra. Szczególne gratulacje należą się Roksanie A. z grupy Wróbelki za zajęcie II miejsca w zorganizowanym konkursie i Franciszkowi G. z grupy Skowronki za otrzymanie wyróżnienia.

          • „Trzeba będzie”- teatrzyk Kamishibai

          • Dzieci ze starszych grup: SKOWRONKI, ŻABKI, KUKUŁKI oraz  MISIE I KOTKI miały okazje posłuchać opowieści pt. „Trzeba będzie” w formie teatrzyku Kamishibai.  Opowieść ta opisuje najistotniejsze problemy współczesnego świata – wojny, głód, nierówności społeczne, zanieczyszczenie środowiska w sposób przystępny i równocześnie poruszający dla młodych odbiorców. Wszystkie trudne kwestie widziane są oczami dziecka. Dziecko przeciwstawia im jednak piękno przyrody, miłość, możliwość zmiany i szukania rozwiązań dla istniejących problemów. Książka pokazuje w sugestywny sposób problemy świata lecz równocześnie daje nadzieję, że dzięki ich świadomości oraz obecności – zaangażowaniu jesteśmy w stanie zmieniać świat na lepsze. Przedszkolaki po wysłuchaniu opowieści miały za zadanie narysować : „Co one same mogą zrobić, aby świat stał się lepszy, i aby wszystkim nam żyło się razem dobrze”. Przy tym zadaniu dzieci wykazały się niezwykła kreatywnością i pokazały, że problemy współczesnego świata nie są im obce.

          • Sprintem do maratonu

          • 6 czerwca odbył się VIII Ogólnopolski Maraton Przedszkolaków – SPRINTEM DO MARATONU. Wzięło w nim udział 191 przedszkolaków z nauczycielkami, 20 Rodziców, uczennice ze SP45, panie oddziałowe oraz nasze panie Dyrektorki – w sumie 251 osób.

            Pani Dyrektor wraz z organizatorką maratonu panią Małgosią powitały uczestników i zaprosiły do rozgrzewki, którą poprowadziła pani Anna Marzec nauczycielka ze SP45 wraz z uczennicami, podczas której wszyscy świetnie się bawili. Po rozgrzewce (https://photos.app.goo.gl/Lyiur2dwKHmVfyXE7) do biegu przystępowało kolejno 10 grup przedszkolaków i 11 grupa Rodziców. Każdy uczestnik przebiegł co najmniej jedno okrążenie, choć byli i tacy co przebiegli około 10. Nie zabrakło głośnego dopingu. Po biegu każdy otrzymał pamiątkowy medal.

            W sumie wszyscy uczestnicy przebiegli 80 500 metrów co zasiliło ogólny licznik VIII Ogólnopolskiego Maratonu Przedszkolaków 2022 r.

          • Rozstrzygnięcie  Konkursu Plastycznego

          • ,,Moja ulubiona Postać oczami dziecka z wierszy Marii Konopnickiej”

            I miejsce  Ada Uszok –Kufel

            II miejsce Mateusz Celniak

            III miejsce Dominika Cecha

            Wyróżnienie Nikodem Lasa

             

            Skład Komisji : Magda S, Bogusia M, Jolanta K.