• O nas

•  Przedszkole Miejskie nr 57 im. M. Konopnickiej w Sosnowcu swoją działalność
        opiekuńczo - wychowawczo, dydaktyczną rozpoczęło w październiku 1987r. Jako jedno z nielicznych na terenie Sosnowca posiada swojego patrona – Marię Konopnicką.
        Przedszkole posiada 10 oddziałów, do których łącznie uczęszcza 250 dzieci w wieku od 3 – 6 lat. Każda grupa wiekowa ma do dyspozycji salę do zajęć i zabaw, w której znajdują się kolorowe meble, kąciki zainteresowań, zabawki, układanki, gry oraz pomoce do zajęć dydaktycznych.
        Sale dydaktyczne są wielofunkcyjne, jasne, przestronne oraz bogato wyposażone zgodnie
        z potrzebami rozwojowymi dzieci. Osiem z nich posiada własny węzeł sanitarny.
        W przedszkolu znajduję się salka do zajęć rehabilitacyjnych.
        Budynek przedszkola otacza duży ogród, wyposażony w nowoczesny plac zabaw, który powstał dzięki zaangażowaniu rodziców, nauczycieli oraz wszystkich przyjaciół przedszkola w ramach realizacji  inwestycji Budżetu Obywatelskiego - 2014 r. Plac zabaw wyposażony jest w sprzęt rekreacyjno – sportowy wspomagający rozwój psychofizyczny dzieci.
        Przedszkole posiada samodzielną, nowoczesną kuchnię, w której przygotowywane są zdrowe
        i smaczne posiłki: śniadanie, obiad i podwieczorek. Między posiłkami dzieci dostają surowe warzywa
        i owoce oraz mają stały dostęp do wody pitnej. Dbamy o to, aby posiłki były dobrze zbilansowane
        i pozbawione produktów wysoko przetworzonych, aby było smacznie i kolorowo.

Kadrę przedszkola tworzą wysoko wykwalifikowani nauczyciele, którzy promują nowatorskie metody pracy w oparciu o innowacje pedagogiczne, synergie metod oraz przyjazny personel administracyjno-obsługowy.
         W placówce organizowana jest nieodpłatna pomoc psychologiczno – pedagogiczna dla dzieci. Pomoc ta polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych
        i edukacyjnych dziecka oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych dzieci. Pomocy udzielają specjaliści w zakresie logopedii, terapii pedagogicznej, oligofrenopedagogiki, diagnozy i terapii ręki.

Dzieci uczestniczą w licznych konkursach, przeglądach zarówno miejskich jak i regionalnych oraz ogólnopolskich, w których zdobywają szereg wyróżnień i zwycięstw.
        Nasze osiągnięcia to również zdobyte Certyfikaty, wyróżniające nas spośród innych przedszkoli. Posiadamy:
        Certyfikat "Chronimy Dzieci" przyznawany w ramach Rządowego programu na lata 2014 - 2016 "Bezpieczna i przyjazna szkoła" placówkom systemu oświaty realizującym Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
        Certyfikat "Przedszkole w ruchu" w ramach akcji Ministra Edukacji Narodowej pt. „Ćwiczyć każdy może”.
        Certyfikat „Szkoły Odkrywców Talentów”, który nadawany jest przez Dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji a także certyfikaty udziału w projektach: Sprintem do Maratonu, Kubusiowi Przyjaciele Natury, Przedszkole Przyjazne Dziecku Choremu Na Cukrzycę, Akademia Zdrowego Uśmiechu, Dzieciństwo Bez Próchnicy, Akademia Zdrowego Przedszkolaka, Bezpieczne Przedszkole i inne.
        Przedszkole aktywnie współpracuje ze środowiskiem na gruncie lokalnym oraz ogólnopolskim. Realizujemy szereg programów profilaktyczno – zdrowotnych - m.in. Akademia zdrowego przedszkolaka; Akademia Aquafresh; Kubusiowi przyjaciele natury; Bezpieczne przedszkole, oraz wychowawczych m.in.: Cała Polska czyta dzieciom, Międzynarodowy Program zdrowia emocjonalnego dla dzieci - Przyjaciele Zippiego, programy: Dzieci uczą rodziców,  Idź ty lepiej, Koziołeczku szukać swego Pacanowa,   Kreatywny Przedszkolak - Kreatywne Dziecko
        Uczymy dzieci empatii, uwrażliwiamy ich na krzywdę drugiego człowieka, ochronę przyrody, prowadzimy edukację globalną. Współpracujemy m.in. Hospicjum Sosnowieckie im. Św. Tomasza Apostoła, Fundacją Mam marzenie, Fundacją Dajemy Dzieciom siłę, Fundacją Nasza Ziemia, Schroniskiem bezdomnych zwierząt w Sosnowcu, Unicef.
        Aktywnie uczestniczymy w akcji Góra Grosza,
        Zgodnie ze słowami Marii Konopnickiej - "Nie przychodzę ani uczyć dzieci, ani też ich bawić. Przychodzę śpiewać z nimi", (które można przeczytać na tablicy przy wejściu do przedszkola) nauczyciele dążą do tego aby ich praca była pozbawiona natrętnego dydaktyzmu, łączyła autentyzm i fantastykę oraz rozbudzała wrażliwość estetyczną małego przedszkolaka.
        Model naszego absolwenta:
        1.Jest dobrze przygotowany do roli ucznia.
        2. Wykazuje motywację do uczenia się i wysiłku intelektualnego, rozwija swoje talenty.
        3. Jest aktywny, samodzielny.
        4. Jest twórczy i otwarty.
        5. Zna zasady kultury, normy współżycia społecznego i zachowania.
        6. Ma pozytywny obraz własnego „ja”.
        7. Jest przygotowany do odnoszenia sukcesów i radzenia sobie w sytuacjach trudnych.
        8. Stosuje zasady bezpieczeństwa, dba o własne zdrowie i sprawność fizyczną.
        9. Szanuje środowisko przyrodnicze, dostrzega piękno otaczającej przyrody.
        10.Odróżnia dobro od zła, jest tolerancyjny, chętnie współpracuje z innymi ludźmi, dostrzega potrzeby własne i innych.
        11. Ma poczucie bycia Polakiem i Europejczykiem.

Wizja przedszkola
        Przedszkole otacza mnie  troską i miłością, zapewnia mi opiekę. Jest miejscem radosnej zabawy i bezpiecznego poznawania świata. Zapewnia mi wszechstronny rozwój ułatwiający adaptację szkolną i osiąganie sukcesów w dorosłym życiu.
        Misja przedszkola
        „Moje przedszkole – mój dom, pozwala mi odpowiedzieć na pytanie: kim jestem, jaki jestem, gdzie jestem”