1.  „Wokół przedszkola” – program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci. Autorzy: Małgorzata Kwaśniewska, Wiesława Żaba – Żabińska – wydawnictwo MAC.
    2. ,,Program wychowania przedszkolnego”. Autorzy: Wiesława Żaba-Żabińska, Wioletta Majewska, Renata Paździo.
    3. ,,Planeta dzieci - Prawda, dobro, piękno w świecie wartości. Program wychowania przedszkolnego, Autor: Jolanta Wasilewska.
    4. ,,Kocham przedszkole. Program wychowania przedszkolnego.” Autorki: Mirosława Anna Pleskot, Agnieszka Staszewska- Mieszek
    5. ,,Multisensoryczna nauka języka angielskiego w przedszkolu” Ewa Wodzicka Dondziko
      W przedszkolu realizowany jest również program „Jezus mnie kocha” – przewodnik programowo – dydaktyczny dla katechety klasa „0”. Program ogólnopolski nrAZ-0-01/20 z 28.01.2020
       

    Innowacje:

    1. ,,Słowo o porach roku”- innowacja pedagogiczna w oparciu o metodę Glenna Domana. Realizowana w grupie Biedronki.
    2. ,,Pucio w przedszkolu”- innowacja pedagogiczna mająca na celu rozwijanie kompetencji czytelniczych, upowszechnianie czytelnictwa, słuchania ze zrozumieniem. Realizowana w grupie Biedronki.
    3. ,,Zabawa z kodowaniem ”- innowacja jest odpowiedzią na aktualne potrzeby dzieci.
      Do stworzenia innowacji zainspirował nas udział w programie Uczymy dzieci programować, zdobyte w nim doświadczenie. Głównym celem innowacji jest rozwijanie u dzieci kompetencji cyfrowych, logicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, umiejętność pracy w parach, grupie w sposób najbardziej dla dzieci przyjazny: w zabawie i w ruchu podczas doświadczanie eksperymentowanie. Realizowana w grupie Żuczki, Wróbelki.
    4. ,,Zabawa w spokojny umysł” - celem innowacji jest dostarczenie dzieciom w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym oraz ich wychowawcom wiedzy na temat prostych technik Mindfulness oraz narzędzi i inspiracji do rozwijania kompetencji emocjonalnych, a przede wszystkim obserwowania, rozpoznawania, rozumienia, a także akceptowania reakcji emocjonalnych u siebie i u innych. Realizowana w grupie Żuczki, Wróbelki.
       

    Programy własne nauczycieli

    1.  „Przyjazne przedszkole”. Program adaptacyjny dla dzieci rozpoczynających przygodę w przedszkolu.
    2. „Nazywanie świata – odimienna metoda nauki czytania – program własny w oparciu o program I. Majchrzak Odimienna nauka czytania.
    3. „Radosny ruch do muzyki” –program zajęć koła muzyczno – ruchowego.
    4. „Dziecięcy teatr” – program koła teatralnych zajęć dodatkowych.
    5. ,,Klik” - program koła komputerowego.
       

    Nasze certyfikaty:
    „Szkoła Odkrywców Talentów” - projekt ogólnopolski stworzony przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Tytuł nadawany jest przez Dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji.
    O tytuł może ubiegać się placówka, która podejmuje działania na rzecz dziecka zdolnego i spełnia wymagania określone w Regulaminie przyznawania tytułu „Szkoła Odkrywców Talentów”. Nasze przedszkole w 2015 roku zdobyło tytuł "Szkoły Odkrywców Talentów". Uczestniczymy w tym projekcie do chwili obecnej. Działania, jakie prowadzone są w placówce na rzecz rozwijania zdolności naszych wychowanków związane są
    z realizacją zobowiązań wynikających z otrzymania w/w tytułu.

    "Chronimy Dzieci" – ogólnopolski program profilaktyki przemocy wobec dzieci , którego autorem
    i koordynatorem jest Fundacja Dzieci Niczyje. Celem programu jest zapobieganie
    i przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci poprzez wprowadzenie Standardów Ochrony Dzieci przed krzywdzeniem. Program realizowany jest poprzez wdrażanie standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem zapisanych w polityce ochrony dzieci ustalonej w placówce. Nasze przedszkole w 2016 r. otrzymało certyfikat potwierdzający podejmowanie działań na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych w ramach programu „Chronimy Dzieci”.

    Projekty międzynarodowe
    ,,Międzynarodowy Dzień Kropki” – na całym niemal świecie od pięciu lat 15 września obchodzi się International Dot Day.
    W przedszkolu obchodzimy go od dwóch lat. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Nauczyciele, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. Powstają kropkowe dzieła sztuki, matematyczne łamigłówki, labirynty, i wiele innych niesamowitych dzieł
    i wydarzeń.

    „Przyjaciele Zippiego”- Centrum Pozytywnej Edukacji - międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego dla dzieci
    w wieku 5-8 lat, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie
    z trudnościami 
    i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.
    ,,Piękna nasza Polska cała” - celami międzynarodowego projektu są: wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych u dzieci i młodzieży, poznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycję Polski, poznanie tradycji, zwyczajów, obrzędów ludowych z regionów Polski i Kresów, wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem, integracja placówek edukacyjnych z Polski i Kresów.
    ,,CodeWeek” – społeczna międzynarodowa inicjatywa na organizację wydarzeń związanych z kodowaniem i programowaniem. Jej celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Tydzień Kodowania jest dla wszystkich, niezależnie od wieku, wykształcenia, płci, etc. Każdy może zacząć się uczyć programowania i nabyć nowe kompetencje związane z kodowaniem. W tym celu wykorzystujemy roboty Ozoboty oraz Maty do kodowania. Kodowanie nie jest zarezerwowane dla wybranych i każdy może się go nauczyć.
    ,,Z kulturą mi do twarzy”- promowanie kultury wysokiej, wrażliwości na piękno, rozwijanie poczucia estetyki poprzez kontakt ze sztuką, współpraca z placówkami kulturalnymi i środowiskiem lokalnym, wychowanie w duchu wartości, takich jak: dobro, piękno, altruizm, patriotyzm, kształtowanie empatii i szacunku wobec osób starszych i niepełnosprawnych, kształtowanie poczucia przynależności do kraju, regionu, zapoznanie z ich tradycjami i historią w sposób dostępny dziecku, zapoznanie z normami
    i zasadami życia społecznego oraz ich przestrzeganie, współpraca z rodzicami, włączanie ich do aktywnych działań na rzecz placówki.

    Programy ogólnopolskie
    EKO-Akademia „TY TEŻ MOŻESZ URATOWAĆ ŚWIAT” –cel programu to popularyzacja treści edukacyjnych zgodnych z podstawą programową dla przedszkoli, popularyzacja dobrych nawyków i odpowiedzialności społecznej dotyczących ekologii wśród przedszkolaków, ich rodziców i nauczycieli przedszkolnych.
    ,,Dzieci uczą rodziców” – org. Centrum Rozwoju Lokalnego, ogólnopolska akcja pod Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Adresatami są przedszkola i klasy 1-3 szkół podstawowych. W ramach akcji odbywać się będą comiesięczne lekcje podejmujące tematykę bezpieczeństwa, ekologii, kultury i historii.
    ,,Cała Polska czyta dzieciom”- kampania czytania Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom. Celem jest wspieranie zdrowia emocjonalnego – psychicznego, umysłowego oraz moralnego – dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe, edukacyjne, organizacyjne, propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci. Codzienne czytanie dzieciom w przedszkolu. Od 2003 roku uczestniczymy w projekcie ,,Czytające przedszkola”.
    "Kubusiowi przyjaciele natury” - program edukacyjnych dla przedszkoli, organizowany przez markę Kubuś. Celem jego jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne. Głównym zadaniem małych uczestników jest przygotowanie szeregu projektów ekologicznych, np.: organizowanie przyrodniczych wycieczek, ekologicznych akcji z okazji Dnia Marchewki, Pierwszego Dnia Wiosny, konkursów plastycznych oraz przedstawień dla rodziców i wiele innych ekologicznych działań. Bohaterem programu jest Kubuś, który pokazuje dzieciom piękno natury i uczy jak ją chronić. Przezywając rozmaite przygody, dzieci poznają rośliny
    i zwierzęta, uczą się szacunku i ekologicznych zachowań: jak zachować się na łonie natury, jak ważna jest segregacja śmieci
    i dokładne zakręcanie kranu, jak zdrowo się odżywiać.

    ,,Bezpieczne Przedszkole” – program edukacyjno- wychowawczy pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Program „Bezpieczne przedszkole” skierowany jest zarówno do dzieci jak i do rodziców, pracowników przedszkola oraz różnych instytucji odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo. Program zawiera treści z nowej podstawy programowej, a główny nacisk kładzie na zdrowie i bezpieczeństwo.
    ,,Klub Zdrowego Przedszkolaka" - Działania edukacyjne „Klub zdrowego przedszkolaka” przeprowadzane są w ramach wojewódzkiego programu edukacyjnego „Żywienie na wagę zdrowia” w placówkach przedszkolnych. W związku z tym, że najmłodsi są najbardziej chłonni wiedzy, ale przede wszystkim skłonni do wypracowania nawyków zdrowego stylu życia, które niewątpliwie zaowocują w ich przyszłości IV edycja programu zostanie wzbogacona o działania edukacyjne dla przedszkolaków pt. „Klub zdrowego przedszkolaka”, które mają na celu uświadomienie najmłodszemu pokoleniu jak ważne jest zdrowie oraz przyczynienie się do ukształtowania w nim nawyków zdrowego stylu życia.
    ,,Zdrowo i Sportowo” - akcja ma na celu promowanie przede wszystkim aktywności fizycznej wśród dzieci najmłodszych (3-10 lat). Cele projektu to ,,Pokazanie dzieciom, że sport to fajna zabawa! Zaszczepienie w nich nawyków aktywnego trybu życia,
    a z czasem zamiłowania do sportu! Zajęcia sportowe to mnóstwo ćwiczeń ogólnorozwojowych, oraz przekazywanie postawy fair play i zdrowego stylu życia! Jest to czas wypełniony zabawą i śmiechem, przynoszący wymierne skutki pedagogiczne i sportowe,
    a przede wszystkim znacząco wpływający na ogólną sprawność ruchową i koordynację dzieci.”

    „Kreatywny przedszkolak – kreatywne dziecko”- głównym celem projektu są kreatywne i twórcze działania nauczycieli
    z przedszkolakami oraz uruchamianie twórczości dzieci, by potrafiły zrobić „coś z niczego”. Istotne jest aby nauczyciel prowadzący zajęcia w ramach projektu, pokazywał dzieciom, iż można tworzyć piękne dzieła niekoniecznie kupując gotowe produkty. Doskonalenie umiejętności: planowania pracy, logicznego myślenia, doskonalenia motoryki małej, obowiązkowości.

    ,,Mały miś w świecie wielkiej literatury”- celem projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa, zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom − uświadomienie roli czytelnictwa w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych, tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela, wprowadzenie dziecka
    w świat literatury, budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną.

     ,,Z Kicią Kocią Maluchy zmieniają się w Zuchy” - celem projektu jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych przedszkolaków, łagodna adaptacja do warunków przedszkolnych poprzez utożsamianie się z bohaterami książkowymi oraz rozwijanie potencjału poznawczego dzieci.

    Projekty międzynarodowe, ogólnopolskie, regionalne, zrealizowane w ubiegłych latach:
    ,,Emocja” - celem projektu było kształtowanie postawy empatii wśród dzieci i młodzieży, dostrzeganie podobieństw i różnic między ludźmi, integrowanie szkół polonijnych i polskich poprzez realizację projektu “Emocja”, budowanie przyjaznego klimatu integracji, eliminowanie zachowań agresywnych, przygotowanie dzieci do powrotów do Polski bądź ewentualnej migracji.
    ,,Zabawa sztuką”- głównym celem było propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej.
    ,,20 minut dla matematyki” – edukacja matematyczna w domu i w przedszkolu I edycja projektu pod patronatem Fundacji Wspomagania Rozwoju Dzieci Edyty Gruszczyk Kolczyńskiej. Głównymi założeniami projektu było: motywowanie do wprowadzania zmian w edukacji matematycznej we współpracy przedszkola z rodzicami, świadome stosowanie reguł i prawidłowe używanie pojęć matematycznych zawartych w Dziecięcej Matematyce® przez nauczycieli i rodziców w edukacji przedszkolnej, jak i domowej, doskonalenie wiedzy i umiejętności nauczycieli w zakresie nowatorskich metod i form pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym do prowadzenia zajęć zabaw z edukacji matematycznej i dzielenia się tymi kompetencjami z rodzicami, dostrzeganie możliwości efektywnego uczenia się przez dzieci poprzez stwarzanie i wykorzystywanie codziennych sytuacji życiowych do utrwalania wiadomości i umiejętności matematycznych, wykorzystywanie okazji do upowszechniania wiedzy o skutecznych metodach
    i sposobach uczenia matematyki

    ,,Idź Ty lepiej Koziołeczku, szukać swego Pacanowa” – celem projektu było wprowadzenie dzieci w świat literatury dziecięcej, promowanie czytelnictwa, wychowanie do wartości , kształtowanie właściwych postaw społecznych, poczucia przynależności narodowej, wzbogacanie ogólnej wiedzy o świecie.
    ,,Gramy w zielone” – projekt był zgodny z obowiązującą podstawą programową oraz jednym z kierunków polityki oświatowej na rok szkolny 2021/2022 – „Wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach. Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne”.
    ,,Magiczna moc bajek” – zainspirowany kampanią "Cała Polska czyta dzieciom" oraz książką Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej Wychowanie przez czytanie. Celem Projektu było promowanie regularnego czytania bajek i baśni jako sposobu wspierania rozwoju psychicznego dzieci przedszkolnych, jak również kształtowanie właściwych postaw dzieci wobec osób z niepełnosprawnością. Projekt będzie realizowany w terminie: październik 2019 – maj 2020
    „Mamo, tato, wolę wodę!”- program edukacyjny jest prowadzony przez Żywiec Zdrój nieprzerwanie od 2009 roku przy wsparciu Instytutu Żywności i Żywienia oraz Instytutu Matki i Dziecka. Celem jest edukowanie dzieci w zakresie pozytywnego wpływu wody na organizm człowieka i jej znaczenia dla całego środowiska.
    ,,Akademia Zdrowego Przedszkolaka” - to projekt społeczno-edukacyjny organizowany we współpracy z placówkami przedszkolnymi, mający na celu utrwalenie wśród rodziców, dzieci oraz personelu przedszkolnego wiedzy o tym, jak zdrowo się odżywiać. Działania wspierają m.in.: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Matki i Dziecka, Agencja Rynku Rolnego, Polskie Towarzystwo Dietetyki, WOPR.
    „Dzieciństwo bez próchnicy" - edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców", Celem projektu jest objęcie edukacją i profilaktyką stomatologiczną ponad 300 tysięcy dzieci w wieku 0-5 lat oraz osób dorosłych - rodziców i opiekunów dzieci, nauczycieli i wychowawców przedszkolnych oraz pielęgniarek, położnych i lekarzy pediatrów.
    ,,Kulinarne podróże przedszkolaków” - cele projektu to m.in. : nawiązanie współpracy między przedszkolami w całej Polsce, rozwijanie samodzielności dzieci, poszerzanie zainteresowań regionalną kulturą, preorientacja zawodowa - poznanie zawodu kucharz, cukiernik. Każde przedszkole/zgłoszona grupa przygotuje swoją książkę kucharską (szablon zostanie przesłany uczestnikom na początku projektu). Projekt realizowany w grupie Kukułki.
    ,,Mały Miś w świecie wielkiej literatury” - razem z Misiem przedszkole realizowało kierunek polityki MEN: wychowanie do wartości poprzez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych, porozumiewanie się w języku ojczystym, świadomość
    i ekspresja kulturalna.

    ,,Przedszkolak na Uczelni” - realizowany w Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu Celem projektu było zainspirowanie dzieci do własnych poszukiwań oraz pokazanie im różnorodności świata nauki. W ramach inicjatywy młodzi studenci mają mieli okazję by wziąć aktywny udział w ciekawych i nieszablonowych wykładach z różnych dziedzin nauki, zadawania prowadzącym pytań
    i dotykania eksponatów.

    ,,Mikołajkowa lub Bałwankowa podróż w grupie Kukułki”- cele projektu to” budowanie systemu wartości, rozwijanie umiejętności społecznych dzieci, które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi, kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej (do rodziny, grupy rówieśniczej), wzmocnienie więzi między rodzicami a dziećmi, wzmożenie zainteresowania rodziców dziećmi, podniesienie poziomu poczucia własnej wartości, kształtowanie postaw odpowiedzialności dzieci.
    Czekając na Święta – uczymy dzieci programować projekt – konkurs. Przy współpracy z firmą EduSense, oraz Kodowanie na dywanie. Codziennie przez dwa tygodnie w grudniu 2017r. realizowana była krótka aktywność związana z programowaniem. Zadania były pogrupowane w kategorie m.in., gotowe karty pracy dla ozobotów, aktywność offlinowa. Cel projektu to wprowadzenie dzieci w świat robotyki i programowania, rozwijanie u dzieci logicznego algorytmicznego myślenia rozwijanie kreatywności oraz umiejętności pracy zespołowej.
    ,,Kid's Art.” – autor Katarzyna Dulewicz wyd. Bliżej Przedszkola 2016r. - program kreatywnej edukacji plastycznej przeznaczony do realizacji podczas pracy z dziećmi 5, 6-letnimi, wywodzi się z założeń dopuszczonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego. Pogłębia on treści podstawy programowej w sposób uwzględniający możliwości percepcyjne dzieci, realizowany w roku 2017/2018r. w grupie Kukułki.
    „Akademia Wyobraźni Play-Doh” - program edukacyjny wspierający rozwijanie kreatywności wśród dzieci. Dzieci poznają różne techniki wykonywania prac, uczą się korzystać z ogólnodostępnych przyrządów w przedszkolach do modelowania ciastoliny. Patronat Honorowy nad Akcją objął Związek Polskich Artystów Plastyków oraz Galeria Malarstwa Europejskiego - Touch of Art.„Czyste Powietrze Wokół Nas”- pomysłodawcą jest Główny Inspektorat Sanitarny oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna. Program ma za zadanie: wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów, wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego, zwiększyć wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego, zwiększyć poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów, zwiększyć wrażliwość dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym tytoniowy.
    „Akademia Aquafresh” - ogólnopolski Program Edukacji Zdrowotnej, której głównym celem była profilaktyka stomatologiczna wśród dzieci. Program objęty patronatem honorowym Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.
    ,,Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”- program wspiera pracowników żłobków i przedszkoli oraz rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych u najmłodszych Polaków. Podkreśla rolę prawidłowego żywienia dzieci w wieku od 1 do 6 roku życia. W ramach programu organizowane były warsztaty dla pracowników przedszkola oraz dla dzieci.
    „ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM” to projekt realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia. Projekt miał charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Projekt powstał w odpowiedzi na coraz większy problem, jakim jest nadwaga i otyłość pojawiające się już wśród dzieci w wieku szkolnym, a nawet wcześniej. Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.
    TEG - Tydzień Edukacji Globalnej - ,,Edukacja globalna dla najmłodszych-realizowany w 2016 r. m.in. przy współpracy z Ośrodkiem Działań Ekologicznych "Źródła" Edukacja globalna to część kształcenia obywatelskiego i wychowania, która rozszerza jego zakres przez uświadamianie istnienia zjawisk i współzależności łączących ludzi i miejsca.
    ,Awantura o sztukę” - projekt artystyczno – edukacyjny oparty na programie Kid's Art mający na celu rozwijanie zainteresowań artystycznych wśród przedszkolaków; popularyzacja wśród nauczycieli prowadzenia twórczych zajęć artystycznych dla dzieci
    w wieku przedszkolnym; zachęcanie do stosowania kreatywnych rozwiązań podczas prowadzenia zajęć artystycznych dla dzieci
    w wieku przedszkolnym realizowany w roku szkolnym 2017/2018 w grupie Kukułki.

    ,,Bajka w Podróży” - celem przedsięwzięcia było promowanie czytelnictwa, rozbudzanie dziecięcej kreatywności i wyobraźni,
    a także nawiązywanie współpracy między placówkami przedszkolnymi z całej Polski. Autorką i organizatorką projektu jest Iwona Mnich, nauczycielka z Przedszkola nr 71 we Wrocławiu. Finałem projektu jest stworzenie książeczki składającej się z 16 bajeczek (po jednej z każdego województwa) noszących wspólny tytuł „Bajka w podróży”. Projekt realizowany okresie od listopada 2017do marca 2018 r.

    ,,O przygodach Sówki Elki” - projekt promujący czytelnictwo. Produktem finalnym była książka, która opowiadała historie
    z przedszkolnej sali. Realizacja od listopada 2017 do czerwca 2018r.

    ,,Wędrująca książka” –cele główne projektu to: rozwijanie zainteresowań czytelniczych, rozbudzanie twórczości i fantazji dziecięcej, rozwijanie kompetencji komunikacyjnych, wzbogacanie słownika biernego i czynnego, budzenie szacunku wobec cudzej własności, nawiązanie ogólnopolskiej współpracy między przedszkolami. Honorowy patronat nad projektem objął wójt Gminy Jonkowo – Pan Wojciech Giecko. Czas realizacji listopad 2016 – marzec 2017. Produktem finalnym była książka stworzona przez dzieci ze współpracujących ze sobą przedszkoli.
    ,,Podróże Tetrapoda”- cele projektu to m. in.: promocja gminy Zagnańsk, rozwijanie współpracy między przedszkolami z całej Polski, poznawanie rejonów z całej Polski, zapoznanie z historią tetrapoda, poznanie i promowanie swojego miasta i regionu. Projekt realizowany od stycznia 2017 – czerwca 2017r. I edycja i od stycznia 2018 r. do czerwca 2018 – II edycja.
    ,,Krecik poznaje Polskę” - pod patronatem Konsula Honorowego Republiki Czeskiej w Częstochowie pan Jarosław Krykwiński oraz patronatem medialnym miesięcznika nauczycieli wychowania przedszkolnego Bliżej Przedszkola, sponsor firma Moje Bambino. –
    w projekcie bierze udział 300 przedszkoli z całej Polski. Celem projektu jest kształtowanie patriotyzmu oraz zamiłowanie do podróży od najmłodszych lat. Dzieci poprze prezentacje opowiadają swoim rówieśnikom o Polsce i miejscach, z których pochodzą. Projekt zakończył się między innymi stworzeniem wystawy ze zgromadzonej podczas podróży Krecika dokumentacji fotograficznej, jak
    i pamiątek charakterystycznych dla różnych regionów – wyjaśnia.

    ,,Code Week Polska” jest częścią Europejskiego Tygodnia Kodowania. Jego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Tydzień Kodowania jest dla wszystkich, niezależnie od wieku, wykształcenia, płci, etc. Każdy może zacząć się uczyć programowania i nabyć nowe kompetencje związane z kodowaniem. W tym celu wykorzystujemy roboty Ozoboty oraz Maty do kodowania. Kodowanie nie jest zarezerwowane dla wybranych i każdy może się go nauczyć. Europejski Tydzień Kodowania zainicjowali 3 lata temu Młodzi Doradcy ds. Agendy Cyfrowej przy Komisarz Neelie Kroes. Projekt realizowany przez dwa tygodnie w październiku 2017r. w grupie Żuczki, Kukułki.
    „Mądre bajki z całego świata” - projekt edukacyjny Kulczyk Foundation pod szyldem „Efektu Domina” z zakresu Edukacji Globalnej. „Mądre bajki z całego świata”, w których niesamowite opowieści stają się podstawą do dialogu z dzieckiem. Dialogu o wartościach, zrozumieniu dla innego człowieka, otwartości, czy wrażliwości.
    „Ćwiczyć każdy może“ ogólnopolska akcja organizowana w ramach Roku Szkoły w Ruchu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jej celem była popularyzacja sportu i aktywnego wypoczynku. W ramach akcji przedszkole podejmowało działania na rzecz aktywności fizycznej w różnych obszarach. Realizacja działań odbywająca się od października 2013 roku do 31 marca 2014 roku została pozytywnie oceniona i przedszkolu został nadany tytuł „Przedszkola w ruchu”.
    ,,Kraina Świetlików” - program ten to innowacyjny projekt profilaktyczny i edukacyjny realizowany przez Stowarzyszenie Moc Wsparcia. Adresowany był do dzieci w wieku przedszkolnym. Podstawowym zadaniem programu było  wsparcie rozwoju społeczno-emocjonalnego dziecka. Dzieci nauczyły się czym są emocje, uczyły się je rozpoznawać, nazywać i wyrażać w sposób społecznie akceptowalny. Program obejmował również działania kierowane do rodziców i pracowników przedszkoli. W 2013r. Kraina Świetlików została wybrana przez ekspertów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych najlepszym programem profilaktycznym w Polsce