Aktualności

          • WAŻNE

          • Rok szkolny 2024/2025 rozpoczyna się w przedszkolu 2 września.

            Rodzicu:

            Dzieci proszę przyprowadzić do godziny 8:40

            Dzieci przynoszą w podpisanym woreczku kapcie na gumowej podeszwie i rzeczy na przebranie.

            Rodzice, którzy nie odbierają dzieci osobiście, zobowiązani są do pozostawienia w przedszkolu upoważnienia dla osób odbierających dzieci. Osoby odbierające dzieci muszą mieć ze sobą dowód osobisty.

             

            ZEBRANIE DLA RODZICÓW NOWO PRZYJĘTYCH DZIECI ODBĘDZIE SIĘ 29.08.2024 r. godz. 16:30

            ZEBRANIE DLA POZOSTAŁYCH GRUP WIEKOWYCH ODBĘDZIE SIĘ 10.09.2024 r. o godz. 17:00

            ZEBRANIE RADY RODZICÓW ODBĘDZIE SIĘ 10.09.2024 r. o godz. 16:00

            ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

             

            Okres adaptacyjny to czas trudny zarówno dla dzieci jak i rodziców. Najwięcej zależy od Rodziców i ich postawy.  Nie zamartwiaj się, że dziecko idzie do przedszkola, nie bój się, że sobie nie poradzi. Ono od razu wyczuje Twoje nastroje i będzie negatywnie nastawione do tego nowego etapu w swoim życiu. Nie oczekuj, że od razu maluch przystosuje się do nowych warunków, jakim jest przedszkole. Miej świadomość, że lęku czy strachu u dziecka nie uda nam się całkowicie wyeliminować. Daj mu czas. Zaufaj nauczycielkom one wiedzą, jak zadbać o bezpieczeństwo Twojego dziecka.

             

            Mamo! Tato!Właśnie zostałem przedszkolakiem i potrzebuję waszego wsparcia:

            Przed wyjściem do przedszkola

            Stwórzcie poranny rytuał, da mi on poczucie bezpieczeństwa. Może to być wspólna pięciominutowa zabawa, wysłuchanie lub zaśpiewanie ulubionej piosenki, a może opowiecie mi historię o tym jak

            Wy chodziliście do przedszkola?

            W szatni przedszkolnej

            Spróbujcie żegnać się ze mną czule, ale szybko. Wiem, jakie to trudne, ale postarajcie się uodpornić na moje łzy. Pamiętajcie, że one są moim sposobem na stres i rozstanie. Zwykle jednak szybko zapominam o smutku. Pamiętajcie, że Wasze zdenerwowanie i niepewność wyczuje natychmiast a wtedy … będę protestować jeszcze głośniej. Wymyślmy razem, co mogę zabrać do przedszkola, co doda mi odwagi i pocieszy.

            Zawsze dotrzymujcie danego słowa.

            Jeżeli obiecujecie, że będziecie w pobliżu, bądźcie tam i nigdzie nie odchodźcie. Zawsze mówcie mi, co zamierzacie. Jeśli będziecie chcieli wyjść z przedszkola powiedzcie mi o tym, nawet jeśli wiecie, że się rozpłaczę. Nie martwcie się, jest ze mną Pani wychowawczyni, która na pewno mnie przytuli. Jeśli będziecie chcieli powiedzieć mi, o której mnie odbierzecie, to nie mówcie, że będziecie za trzy godziny, bo ja nie wiem ile to jest. Lepiej jak usłyszę, że przyjdziecie po obiedzie, po odpoczynku, po podwieczorku. I nigdy się nie spóźniajcie. Nie chcę pomyśleć, że zapomnieliście o mnie.

            Rozmawiajcie pozytywnie o przedszkolu

            Pamiętajcie, że wszystko, co mówicie na temat przedszkola wpływa na to jak w nim się czuję. Wiem, że macie prawo do przeżywania własnych emocji - ale to są sprawy dorosłych. Ja jestem dzieckiem i bardzo chciałbym słyszeć jedynie spokojne i pełne szacunku opinie. Motywujcie mnie do przedszkola w sposób pozytywny – podkreślając często ile już udało mi się osiągnąć. Opowiedzcie najbliższym o moich sukcesach (najlepiej przy mnie) - ale nie koloryzujcie.

            Odbiór dziecka z przedszkola

            Dbajcie o dobrą komunikację z moimi wychowawcami. Osoby opiekujące się mną powinny znać moje mocne i słabe strony oraz kłopoty, z jakimi właśnie się borykam. Pytajcie nie tylko o czy zjadłem obiad, ale jakie poczyniłem postępy, czy nawiązuję kontakty z rówieśnikami, w jakim stopniu jestem samodzielny. 

            Nigdy nie porównujcie mnie do innych dzieci. Nie ma reguły, co do czasu trwania i przebiegu adaptacji. Mam prawo przechodzić ją tak,  jak przechodzę.

            Samodzielność

            Pomóżcie mi stać się samodzielnym przedszkolakiem. Bądźcie cierpliwi, kiedy będę długo  sam się ubierał, zakładał i wiązał buty, jadł samodzielnie posiłek czy radził sobie w toalecie. Bądźcie przy mnie i wspierajcie mnie, ale nie wyręczajcie w tych czynnościach.

             

            Za rok będziecie wspominać moje pierwsze kroki w przedszkolu patrząc na to jaki jestem samodzielny i ile już umiem !!!

            Sukcesów i powodzenia szczególnie Paniom pracującym od września z maluszkami, a Rodzicom spokojnej i szybkiej adaptacji dzieci do warunków przedszkola.

             

            Jolanta Mroczek dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 57

            im. Marii Konopnickiej w Sosnowcu